System Autonomicznej Kon​troli Obiektu

BLOG

Klasyczne czytniki Wiegand vs OSDP

Temat: Klasyczne czytniki Wiegand vs czytniki OSDP w systemach kontroli dostępu  - kompleksowy przewodnik

W stale rozwijającym się świecie systemów kontroli dostępu nieprzerwanie trwa debata na temat tego, która technologia jest najlepsza. Klasyczne czytniki z interfejsem Wiegand oraz OSDP (Open Supervised Device Protocol) to dwie najczęściej stosowane technologie w tej dziedzinie. Podczas, gdy interfejs Wiegand od wielu lat cieszy się statusem de facto standardu, OSDP zyskuje na popularności dzięki swoim zaawansowanym funkcjom. W tym artykule przyjrzymy się plusom i minusom stosowania czytników klasy Wiegand oraz czytników wyposażonych w interfejs OSDP w systemie kontroli dostępu.

Co to jest klasyczny Wiegand?

Wiegand to technologia znana od końca lat 70. XX wieku. Początkowo została opracowana dla kart z paskiem magnetycznym, ale szybko znalazła zastosowanie w różnych formach kontroli dostępu, w tym w technologii RFID.

Zalety klasycznego Wieganda

 • Powszechne zastosowanie: Klasyczny Wiegand jest dobrze ugruntowany i szeroko stosowany, co ułatwia integrację z istniejącymi systemami.
 • Prostota: Technologia jest stosunkowo prosta, dzięki czemu jest zrozumiała wśród instalatorów i zespołów serwisowych. 
 • Opłacalność: Systemy Wiegand są zazwyczaj tańsze na początku inwestycji, co czyni je odpowiednim wyborem dla organizacji dbających o budżet.
 • Okablowanie: Każdy czytnik łączony jest bezpośrednio do kontrolera. W przypadku uszkodzenia kabla odłączy się jedno przejście. Struktura gwiazdy może jednak powodować konieczność zastosowania większej ilości okablowania i większe koszty. 

Wady klasycznego Wieganda

 • Brak szyfrowania: Jedną z głównych wad jest brak funkcji bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie, co naraża system na ataki hakerskie.
 • Ograniczona odległość: Systemy Wiegand zwykle obsługują krótsze odległości kablowe między czytnikami i kontrolerami.
 • Mniejsza elastyczność: Systemy Wiegand nie są tak bogate w funkcje i wszechstronne, jak ich nowocześniejsze odpowiedniki, takie jak OSDP.
 • Okablowanie: Do urządzenia z interfejsem Wiegand oprócz zasilania należy doprowadzić jeszcze 5 sygnałów.

Co to jest OSDP?

OSDP (Open Supervised Device Protocol) to standard komunikacyjny opracowany przez stowarzyszenie Security Industry Association (SIA). Ma być otwartą, nowoczesną alternatywą dla Wiegand, zaprojektowaną tak, aby oferować bezpieczniejsze i skalowalne opcje dla systemów kontroli dostępu.

Zalety OSDP

 • Zwiększone bezpieczeństwo: OSDP obsługuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie AES-128, dzięki czemu gwarantuje większe bezpieczeństwo.
 • Komunikacja dwukierunkowa: W przeciwieństwie do Wiegand, OSDP umożliwia dwukierunkową komunikację pomiędzy czytnikiem i kontrolerem, co pozwala stosować zaawansowane funkcje i konfiguracje.
 • Skalowalność: OSDP obsługuje szerszą gamę urządzeń i większe odległości między komponentami, co czyni go bardziej skalowalnym rozwiązaniem dla większych instalacji.
 • Okablowanie: Urządzenia OSDP instalowane są na magistrali RS-485, do transmisji potrzebne są 4 żyły (w tym zasilanie). Dzięki strukturze magistrali kolejne przejścia znajdują się obok siebie, co pozwala na oszczędności w kosztach okablowania. 

Rys.1. Zasady pracy interfejsu OSDP.

Wady OSDP

 • Koszty początkowe: Początkowa inwestycja w systemy OSDP może być wyższa, ponieważ technologia jest bardziej zaawansowana.
 • Złożoność: zaawansowane funkcje OSDP mogą wymagać większej wiedzy i zaangażowania od instalatorów i administratorów.
 • Kompatybilność: Ponieważ OSDP jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, może nie być w pełni kompatybilny ze starszymi systemami, co wymaga dodatkowych inwestycji w aktualizacje.

Rys.2. Różnice w okablowaniu interfejsu OSDP oraz Wiegand, zalety i wady.

Podsumowanie

Wybierając pomiędzy czytnikami klasycznymi Wiegand a OSDP do swojego systemu kontroli dostępu pamiętaj, aby rozważyć zalety i wady każdego z nich, by wybrać te, który będą najlepiej odpowiadać potrzebom Twojej organizacji. Wiegand może być dobrym wyborem w przypadku mniejszych instalacji o ograniczonym budżecie, ale jeśli szukasz zaawansowanych funkcji, bezpieczeństwa i skalowalności, OSDP jest opcją przyszłościową.

Podejmując świadomą decyzję, nie tylko zwiększasz bezpieczeństwo, ale także wydajność i trwałość systemu kontroli dostępu.

Zabezpiecz swoje miejsce pracy - wybierz kontrolę dostępu S.A.K.O.!

Standard OSDP został opisany w normie IEC 60839-11-5:2020 Systemy alarmowe i elektroniczne systemy zabezpieczeń – Część 11-5: Elektroniczne systemy kontroli dostępu – Protokół komunikacyjny (OSDP).

https://sklep.pkn.pl/pn-en-iec-60839-11-5-2021-04e.html